W tym roku ze względu na jubileusz 200-lecia Zduńskiej Woli konferencja odbyła się w Miejskim Domu Kultury Ratusz w dniach 10 – 11 kwietnia.
„Tożsamość miejsca. Tożsamość muzeum” to konferencja poświęcona omówieniu kulturowych i historycznych aspektów budowania tożsamości lokalnej, a także postrzegania jej przez mieszkańców. Swoje obserwacje i badania na ten temat przedstawili muzealnicy oraz naukowcy, których przedmiotem studiów jest między innymi etnografia, regionalizm czy archeologia.
Pierwszego dnia konferencji, jaka odbywała się w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli przygotowano wykłady historyków oraz naukowców. Między innymi ze słuchaczami podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat powiązań przemysłu z muzealnictwem, a to na przykładzie badań dotyczących eksponowania mody na przestrzeni dziejów, czy wykorzystywania przedmiotów związanych z modą na warsztatach muzealnych Moniki Murzyn-Kupisz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas konferencji o swojej pracy badawczej opowiedziała także Alicja Piotrowska z Instytutu Antropologii i Etnologii UŁ i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Łódź, która aktualnie prowadzi badania etnograficzne na terenie osiedla Karsznice.
Ze Zduńską Wola, a właściwie dawnymi jej mieszkańcami ze społeczności żydowskiej związana była prezentacja, jaką przygotowała Kamila Klauzińska reprezentująca Międzynarodowy Instytut Genealogii Żydowskiej i Centrum Paula Jacobiego. Zaangażowana jest w projekt realizowany przez Muzeum Historii Miasta i partnerów pod nazwą „Satellite City – Zduńska Wola i Aleksandrów. Miasta satelickie Łodzi. Demografia historyczna”. Przedsięwzięcie poświęcone jest historii Żydów mieszkających w tych dwóch miastach, a przedstawiać ma między innymi to skąd przybywali oraz dokąd wyjeżdżali z tych dwóch miasta. Kamila Klauzińska zwróciła uwagę na ciekawy aspekt migracji ludności żydowskiej dotyczący religii. A chodzi o zwolenników chasydyzmu, którzy opuszczali swoje gminy wyznaniowe i poszukiwali nowych miejsc zamieszkania i wspólnoty religijnej. A przeszłość zduńskowolskich Żydów to także wojna chasydzka, jaka toczyła się w mieście.
W programie konferencji był także wykład Agnieszki Sobali-Gwosdz z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów „Rola i znaczenie muzeów w rozwoju społeczno-gospodarczym” oraz Łukasza Antosika i Magdaleny Piotrowskiej z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk Ośrodek w Łodzi „Budowanie tożsamości miejsca na przykładzie współpracy muzeum regionalnego z archeologami”.
Dla muzealników przygotowano także „Tożsamościowy spacer miejski” oraz „Trakt fabryczny Zduńskiej Woli”, podczas których mogli zwiedzić miasto.
Program konferencji „Tożsamość miejska. Tożsamość muzeum”
Czwartek (10 kwietnia 2025 roku)
9.00-10.00 Rejestracja uczestników
(Dom Kultury „Ratusz”, plac Wolności 26, Zduńska Wola)
10.00-10.15 Powitanie uczestników
10.15-10.45 Rola muzeum w budowaniu świadomości społecznej Tomasz Polkowski (Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
10.45-11.15 Wieloaspektowość powiązań pomiędzy muzeami a przemysłami kreatywnymi
w kontekście złożonych wyzwań rozwojowych Monika Murzyn-Kupisz (Uniwersytet Jagielloński)
11.15-11.45 O potencjale tożsamości (wokół) miejsca i aktywnego dziedzictwa w badaniach etnograficznych dla lokalnych instytucji kultury Alicja Piotrowska (Instytut Antropologii i Etnologii UŁ, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Łódź)
11.45-12.15 Miasta satelickie Łodzi na przykładzie Aleksandrowa Łódzkiego i Zduńskiej Woli Kamila Klauzińska (Międzynarodowy Instytut Genealogii Żydowskiej i Centrum Paula Jacobiego)
12.15-12.45 Rola i znaczenie muzeów w rozwoju społeczno-gospodarczym Agnieszka Sobala-Gwosdz (Instytut Rozwoju Miast i Regionów)
12.45-13.15 Budowanie tożsamości miejsca na przykładzie współpracy muzeum regionalnego z archeologami Łukasz Antosik, Magdalena Piotrowska (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk Ośrodek w Łodzi)
13.15-14.00 Obiad
15.00-18.00 „Tożsamościowy spacer miejski” [kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli (XIX w.), kościół Chrześcijan Babtystów (XX w). chasydzka sala modlitewna (XX w.), „Trakt fabryczny Zduńskiej Woli” (XIX/XX w.)
19.00-19.30 Wydarzenie artystyczne
19.30 Uroczysta kolacja
Piątek (11 kwietnia 2025 roku)
10.15-11.15 Zwiedzanie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola (wystawy, m.in.:”Mieszkać jak zacny pan Majer,
czyli salon w guście webra”, „Tu Czekay – czyli jak Złotniccy budowali Zduńską Wolę”, „Salonik Mieszczański z drugiej połowy XX w.”, „Życie Społeczno-Kulturowe Miasta”, „Tradycje Przemysłowe i Rzemieślnicze Zduńskiej Woli”, „Dawna Apteka”, „The missing mezzuzot of Zduńska Wola”, „Izba Tkacka”)
11.15-14.15 Tożsamościowy objazd terenowy” Korczew – kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy (XVIII w.), Wojsławice – pałac/muzeum (XIX/XX w.), Szadek – kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Apostoła (XIV w.)
15.15 Zakończenie konferencji
Relacja z wydarzenia pod tym adresem: https://zdunskawola.pl/o-tozsamosci-miejsca-na-konferencji-muzealnikow-w-zdunskiej-woli/